Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

Fakty a čísla

1351

Prvá písomná zmienka

460

Nadmorská výška

1032

Počet obyvateľov

1798

Výmera katastra

Hertník sa nachádza na severovýchode Slovenska, vzdialený od Bardejova len 12 km. Leží v západnej časti Bartošovskej kotliny, na úpätí Čergova, v nadmorskej výške okolo 460 m.

Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1351. Prekrásne prírodné scenérie v okolí dediny ju predurčujú na turistické využitie. V chotári bol zriadený i rybník. Hertník je bohatý na historické pamiatky, o ktoré sa zaslúžil najmä rod Forgáčovcov. Sakrálnou dominantou obce je rímskokatolícky Kostol sv. Kataríny Alexandijskej. Pochádza zo začiatku 17. storočia. Vyniká bohato zdobeným interiérom.

V rokoch 1620 až 1635 boli v krypte kostola uložené pozostatky sv. troch košických mučeníkov. V roku 1804 bola miestna kaplánka v Hertníku povýšená na faru. V blízkosti kostola sa nachádza Hertnícky kaštieľ. Stojí na mieste niekdajšieho hradu, ktorý dal údajne vybudovať Ján Jiskra z Brandýsa v polovici 15. storočia. Jeho majiteľmi po 2 storočia boli Forgáčovci. V súčasnosti slúži ako integračné zoskupenie pre postihnuté deti.

V Hertníku je niekoľko obchodov, podnikateľov v oblasti cestovného ruchu, Základná ako aj Materská škola a mnohé iné zariadenia, ktoré zvyšujú životnú úroveň obyvateľstva ako aj príťažlivosť tohto miesta pre turizmus.