Obec Hertník - Aktuality

Usmernenia, opatrenia a infografika

Nedeľa, 29 Marec 2020 12:28

                                   

pdfs iconOpatrenia - prehľad

pdfs iconUsmernenie

pdfs iconOsoby s vyšším rizikom ochorenia COVID-19

pdfs iconPomoc sebe a druhým COVID-19

pdfs iconČo robiť, ak ste chorý COVID-19

pdfs icon10 odporúčaní keď ste doma COVID-19                                                                                                                                                                                     

 

Dezinfekcia

Štvrtok, 26 Marec 2020 15:17

 

AKO SA ÚČINNE CHRÁNIŤ (a zároveň si zachovať netoxickú domácnosť)

 

 

 

PRANIE

Základom netoxickej domácnosti je pranie prádla. V tomto smere sa v podstate nič nemení, takže pripomenieme zásady správneho netoxického prania: používajte perkarbonát sodný, je ekologický, efektívne odstraňuje škvrny, pri praní pôsobí dezinfekčne nasypte 1-2 PL do bubna pračky  pri každom praní, spolu s pracím práškom (perkarbonát nenahradzuje prací prášok, nepoužívajte ho na pranie samostatne) všetko, čo môžete, perte na 60°C; takto môžete prať aj džínsy, čistú bavlnu, aj zmesové materiály, vysoká teplota pri praní pomáha likvidovať vírusy a baktérie už sama o sebe. Bavlnené rúška, uteráky, utierky, vreckovky perte na 95°C, rúška na tvár po každom použití vyvarte, postačí 4-5 min. ak už máte chúlostivejšie materiály, typicky hodváb, ľan, rôzne funkčné materály pri športovom oblečení, perte na 40°C a okrem perkarbonátu pridajte 1-2 čajové lyžičky TAED. Je to aktivátor perkarbonátu, a je nutné ho pridať pri teplotách nižších ako 60°C. Miesto aviváže použite roztok kyseliny citrónovej alebo ocot.

 

DEZINFEKCIA

Zohnať v súčasnosti v obchode dezinfekciu a ešte k tomu non-toxic je asi mission impossible. Všetci hlásia prázdne sklady a ani u nás tomu nie je inak. Naskladnenie v nedohľadne. Recepty na domácu dezinfekciu nájdete - zdroj na konci článku. Inak dodržujte tieto zásady:

 • dezinfekcia musí mať obsahovo 70% etanolu/alkoholu, aby bola skutočne účinná na posilnenie virucídneho účinku pridajte pár kvapiek éterického oleja (tea tree, šalvia, citrón, levanduľa, klinček, mäta) ·pozor, samotné éterické oleje alebo ich zmesi sú proti vírusom neúčinné!
 • dezinfikujte predmety, ktoré používate najčastejšie, typicky: madlá, úchytky, kľučky na dverách, pracovné plochy v kuchyni, mobilné telefóny, vypínače, tlačidlá, klávesnice, ovládače
 • dbajte o čistotu kúpeľní a toaliet, účinné prostriedky nájdete aj na zdroj konci článku 
 • zdroj   https://www.wereco.store/

TAED – tetraacetylethylendiamin, aktivátor perkarbonátu sódneho

Pripomíname, že je povinnosť nosiť rúška všade, okrem domácnosti.

Kto potrebuje rúško, je možné si ho vyzdvihnúť na Obecnom úrade v čase od 8.00 – 11.00 hod. Občania, ktorí nemôžu prísť na obecný úrad osobne, môžu zavolať a rúško im bude doručené domov.

 

   

Obmedzenie spojov od 23.3.2020

Piatok, 20 Marec 2020 18:51

Od pondelka 23.3.2020 na území Prešovského kraja budú autobusy v prímestskej autobusovej doprave premávať v špeciálnom prázdninovom režime. To znamená že počas celého pracovného týždňa budú spoje vykonávané podľa cestovného poriadku platného počas víkendu s možnými ďalšími úpravami spojov, ktoré sa nevyužívajú aj počas víkendu. Zároveň počas pracovných dní v tomto režime pribudnú spoje, ktoré sú potrebné a ešte sa momentálne využívajú v dostatočnej miere na dochádzku do práce a pre zabezpečenie základných potrieb. V značnom rozsahu, tak dôjde k redukcií spojov a zníženiu rozsahu dopravnej obsluhy. Toto opatrenie má napomôcť k tomu, aby chránilo obyvateľstvo a nebolo podporované v cestovaní a boli adekvátne vynaložené finančné prostriedky.

 

Následne predpokladáme, že od 1. apríla 2020, na základe týchto poznatkov a údajov počas zavedenia špeciálneho prázdninového režimu, IDS Východ a dopravcovia v oboch krajoch PSK a KSK spoločne príjmu mimoriadny cestovný poriadok. Samozrejme, ak nenastanú iné zmeny z úrovne štátu.
Terminológia: „Špeciálny prázdninový režim“ = sobota resp. nedeľa + pracovne spoje /ráno, poobede/ a zabezpečenie potrieb obyvateľov kraja.

 

   

Koronavírus a nakladanie s odpadom

Piatok, 20 Marec 2020 18:34

 

Tvorme menej odpadu a buďme zodpovední! Teraz je to dôležitejšie ako kedykoľvek predtým.

 

Koronavírus zasiahol nielen Slovensko, ale paralyzoval väčšinu Európy a týka sa celého sveta. Tento problém sa dotkol všetkých oblastí nášho života a prináša mnohé obmedzenia. Nevynímajúc ani nakladanie s odpadmi.

 

Viac ako hocikedy predtým je teraz dôležitá zodpovednosť. Týka sa nás všetkých. Či už v súkromnom živote, keď sa naozaj musíme správať zodpovedne a chrániť svoje zdravie, ale aj v ostatných oblastiach každodenného života, ktorý sa momentálne zúžil najmä na naše domácnosti.

 

Čítať ďalej...

   

Otváracie hodiny potravín KOTVA

Utorok, 17 Marec 2020 11:58

Predajňa potravín KOTVA Hertník bude od stredy 18.3.2020 počas pracovných dní otvorená od 6.00 - 15.00 hod a v sobotu od 6.00 - 12.00 hod až do odvolania.            

 

 

   

Koronavírus info

Nedeľa, 15 Marec 2020 17:46

 1.Ako sa koronavírus prenáša?

Vírus sa prenáša najmä z človeka na človeka. Šíri sa v prvom rade prostredníctvom kvapôčok, ktoré chorý vykašliava alebo vykýchne.Vírus si možno z infikovaných povrchov do tela zaniesť aj dotykom v oblasti očí, nosa a úst.Vírus vedci objavili aj v moči a stolici nakazených, no nie je jasné, nakoľko efektívna je táto cesta prenosu.
Mimo ľudského tela však vírus dokáže prežiť aj niekoľko hodín.

2. Ako sa môžeme chrániť pred koronavírusom?
Najúčinnejšou prevenciou Covid-19 je častá a dôsledná hygiena rúk. Zbytočne sa nedotýkajte tváre, najmä takzvanej T - zóny.

Snažte sa podporovať svoju obranyschopnosť zvýšeným prísunom ovocia a zeleniny, ako aj dostatkom pohybu. Nepite alkohol a nefajčite!

Neriskujte! Sledujte cestovné odporúčania a dodržiavajte pokyny zdravotníkov. Vyhýbajte sa ľudnatým miestam.

-     Od ľudí dodržiavajte odstup najmenej jeden až dva metre. Čas strávený v ich spoločnosti znížte na nevyhnutné minimum.

 • -     Dôsledne si umývajte ruky, používajte vodu a mydlo. Nezabúdajte na hygienu pred jedením alebo prípravou jedla, po návšteve toalety a návrate domov.
 • -     Ak nemáte možnosť umyť si ruky, použite dezinfekčný gél na báze alkoholu (obsah 60 až 90 %). Umývanie uprednostnite pred gélmi vždy, keď je to možné.
 • -     Kašlite a kýchajte do jednorazových vreckoviek, ktoré okamžite zahodíte do uzavretého kontajnera alebo spáľte.
 • -     Povrchy dotykových zariadení si čistite aj niekoľkokrát denne. Čistiť by sa mali aj povrchy, ktorých sa dotýka väčšie množstvo ľudí, ako sú kľučky.
 • -     Často nárazovo vetrajte.
 • -     Pokiaľ je to možné, snažte sa obmedziť návštevy lekárskych ambulancií na nevyhnutné minimum. Lieky na chronické ochorenia si od svojho ošetrujúceho lekára vyžiadajte telefonicky a vďaka elektronickej službe e-Recept si ich budete môcť vybrať v ktorejkoľvek lekárni. Toto opatrenie je obzvlášť dôležité pre starších a chronicky chorých ľudí.
 • -     Ak ste nedávno navštívili oblasť s výskytom vírusu alebo prišli do kontaktu s ľuďmi, ktorí boli v rizikových oblastiach, môžete sa počas inkubačnej lehoty dobrovoľne izolovať aj bez akýchkoľvek príznakov.
 • -     Neodporúča sa cestovať, zvážte, či je to nutné. Ak musíte vycestovať, poraďte sa s lekárom či s odborníkom na informačnej linke úradu verejného zdravotníctva.
 • -     S chorými nikdy nepoužívajte osobné premety, ako sú riady, uteráky alebo posteľná bielizeň. Perte dôsledne a na vyšších teplotách. Používajte rukavice a ochranné respirátory resp. rúška.

 

Obec HERTNÍK v zastúpení starostom Ing. Jozefom Semanekom

-          Žiada všetkých občanov, ktorí sa vrátili zo zahraničia – z akejkoľvek krajiny, aby svoj príchod do obce nahlásili e-mailom na adrese Táto emailová adresa je chránená pred spambotmi, aby ste ju videli, povolte JavaScript alebo telefonicky na +421 911 474 945

-          Žiada všetkých občanov, ktorí sa vrátili zo zahraničia, aby dodržiavali nariadenia Úradu verejného zdravotníctva SR a po príchode zostali v karanténe po dobu 14 dní – čo znamená, že nesmú vychádzať z domu !!!

 

Prosím Vás o dodržiavanie týchto náležitosti ,lebo len s Božou pomocou a dôsledným dodržiavaním týchto opatrení dokážeme zvládnuť následky tejto zložitej situácie na Slovensku.

                                                                           Starosta obce Ing. Semanek Jozef

 

   

Oznámenie

Piatok, 13 Marec 2020 20:36

pdfs icon Odstránenie bodových závad na ceste a rekonštrukcia mosta                                                                       

   

Strana 13 z 43