Obec Hertník - Aktuality

Deň Matiek

Pondelok, 11 Máj 2020 08:24

 

Dovoľte, aby som sa vám prihovoril prostredníctvom obecného rozhlasu, nakoľko nám život priniesol udalosti, s ktorými sa musíme vyrovnať a nie je možné sa stretnúť osobne. Preto by som sa vám chcel prihovoriť a uistiť vás, že ani v týchto časoch na vás nezabúdame milé mamy a staré mamy.

 

Deň matiek možno právom označiť za prvý sviatok pre každého syna, dcéru, vnúčatá i tie najmenšie pravnúčatá. Nie je to náhoda, že tento významný deň je zaradený do najkrajšieho mesiaca v roku. Májový mesiac viac ako iný evokuje mýtus lásky. Možno z lásky, možno z potešenia, možno z túžby po niečom krásnom vzniká nový život – dieťa. Je vítané, očakávané i neočakávané. Klope na ženské srdce samo, oslovuje ho a dôveruje mame. Matka je jediná, ktorá pri svojom dieťati stojí keď zablúdi, jediná ktorá verí, keď ho všetci odsudzujú a jediná, ktorá ho miluje, keď ho všetci nenávidia.

 

Všetky ste pre nás požehnaním. 

V mene vašich synov, dcér a vnúčat vám chcem z celého srdca poďakovať za to, že ste prijali svoje materstvo ako skutočný zmysel života. Že ste násobili svoju lásku počtom svojich detí. Že ste sa stali pre ne oporou, útočiskom, istotou, nehou.

 

A to je nádherný kolobeh, keď sa potom raz dospelé dieťa pre svoju mamu unavenú rokmi odrazu samé stane oporou a útočiskom. Mnohé to už poznáte. A mnohé ešte len zažívate čas, keď vám dieťa rastie pred očami. Ale všetky ste poznali tajomstvo života, ktoré ste odovzdali ďalej. Stali ste sa pre svoje deti anjelom s druhým krídlom, aby ste ich naučili lietať.

 

Práve Deň matiek je tu na to, aby nám vami rozdanú lásku pripomenul. Aby nám pripomenul, že vy ste tie, ktoré vždy myslia najprv na iných, až potom na seba. Vy ste tie, ktoré bez veľkých slov odovzdávajú pokoleniam posolstvo bezpodmienečnej lásky.

 

Možno sa mnohé matky na svoje veľké a dospelé deti dívajú z diaľav iného sveta... Nuž, spomeňme si aj na ne, hoci odišli do večnosti. Ich lásku budeme navždy cítiť vo svojom srdci.

 

Prajem Vám, aby ste zo svojich detí a zo svojich vnúčat mali vždy radosť.  Ak sa vo vašich očiach niekedy kvôli nim objavia slzy, nech sú to len slzy šťastia. V mene Vašich detí Vám ďakujem za každé milé slovo, bozk, úsmev, povzbudenie, ale aj pokarhanie, lebo aj to treba k životu, aby človek nezablúdil. Buďte nám zdravé, krásne a milé a buďte s nami ešte dlhé roky.

 

Starosta obce Hertník

 

 

Prijímanie detí na predprimárne vzdelávanie

Štvrtok, 30 Apríl 2020 16:00

Podávanie žiadostí o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie sa bude organizovať bez osobnej prítomnosti detí. Žiadosť o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie si môžete vyzdvihnúť OSOBNE v budove základnej školy v termíne od 4. 5. – 15. 5. 2020 od 8.00 – 12.00 hod. za dodržania hygienicko-epidemiologických opatrení.

 pdfs icon Oznam

   

Informácia o režime dopravy od 1.5.2020

Štvrtok, 30 Apríl 2020 07:30

Vzhľadom na snahu o postupný návrat do bežného režimu života Prešovský samosprávny kraj reaguje na uvoľňovanie opatrení, ktorými bola snaha zastaviť šírenie ochorenia Covid-19 v SR. Od 1. mája na území Prešovského samosprávneho kraja budú dopravcovia SAD Prešov, SAD Humenné, SAD Poprad, BUS Karpaty premávať podľa cestovných poriadkov platných pre školské prázdniny. Autobusy budú jazdiť ako počas školských prázdnin. Ponuka spojov sa zvýši oproti aktuálnemu stavu. Prázdninové cestovné poriadky sú vytvorené na základe reálnych potrieb občanov.

 

   

Príhovor - Veľká noc

Štvrtok, 09 Apríl 2020 16:35

 

Vážení spoluobčania

 

Určite sledujete dianie v štáte a viete o tom, že vláda SR vzhľadom na ochorenie koronavírus vydala opatrenia počas Veľkej noci, aby sa ešte viac znížil pohyb osôb. Tieto opatrenia platia do pondelka 13.4.2020 do polnoci.

 

Dôvodom tohto opatrenia je zabrániť masovému cestovaniu a pohybu osôb v rámci Slovenska. Súčasťou obmedzenia je aj zákaz spoločne sa zhromažďovať s výnimkou ľudí žijúcich v spoločnej domácnosti. Výnimkou je aj pohyb v prírode, ale tiež len spolu ľudia žijúci v spoločnej domácnosti.

 

Chcem sa poďakovať všetkým občanom našej obce za zodpovedný prístup a trpezlivosť pre prekonávaní prekážok, ktoré nám prináša táto zložitá doba.

 

Ďakujem všetkým, ktorí vydržali v karanténe a tiež verím, že aj tí, ktorí sú v karanténe to zvládnu.

 

Prajem Vám požehnanú Veľkú noc, aby sme to zvládli v rodinách v duchu našej kresťanskej viery a vyjadriť presvedčenie, že táto zložitá doba čoskoro skončí a vrátime sa k normálnemu životu.

 

Starosta obce

 

 

Boží hrob

   

Vyhlásenie času zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru

Utorok, 07 Apríl 2020 19:32

Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranný zboru  v Bardejove vyhlasuje čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru na lesných pozemkoch a v ich ochrannom pásme (50 m od hranice lesného pozemku) v územnom obvode okresu Bardejov od 07.04.2020 od 12:00 hod. do odvolania.

 

Čítať ďalej: Vyhlásenie času zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru

   

Usmernenia, opatrenia a infografika

Nedeľa, 29 Marec 2020 12:28

                                   

pdfs iconOpatrenia - prehľad

pdfs iconUsmernenie

pdfs iconOsoby s vyšším rizikom ochorenia COVID-19

pdfs iconPomoc sebe a druhým COVID-19

pdfs iconČo robiť, ak ste chorý COVID-19

pdfs icon10 odporúčaní keď ste doma COVID-19                                                                                                                                                                                     

   

Dezinfekcia

Štvrtok, 26 Marec 2020 15:17

 

AKO SA ÚČINNE CHRÁNIŤ (a zároveň si zachovať netoxickú domácnosť)

 

 

 

PRANIE

Základom netoxickej domácnosti je pranie prádla. V tomto smere sa v podstate nič nemení, takže pripomenieme zásady správneho netoxického prania: používajte perkarbonát sodný, je ekologický, efektívne odstraňuje škvrny, pri praní pôsobí dezinfekčne nasypte 1-2 PL do bubna pračky  pri každom praní, spolu s pracím práškom (perkarbonát nenahradzuje prací prášok, nepoužívajte ho na pranie samostatne) všetko, čo môžete, perte na 60°C; takto môžete prať aj džínsy, čistú bavlnu, aj zmesové materiály, vysoká teplota pri praní pomáha likvidovať vírusy a baktérie už sama o sebe. Bavlnené rúška, uteráky, utierky, vreckovky perte na 95°C, rúška na tvár po každom použití vyvarte, postačí 4-5 min. ak už máte chúlostivejšie materiály, typicky hodváb, ľan, rôzne funkčné materály pri športovom oblečení, perte na 40°C a okrem perkarbonátu pridajte 1-2 čajové lyžičky TAED. Je to aktivátor perkarbonátu, a je nutné ho pridať pri teplotách nižších ako 60°C. Miesto aviváže použite roztok kyseliny citrónovej alebo ocot.

 

DEZINFEKCIA

Zohnať v súčasnosti v obchode dezinfekciu a ešte k tomu non-toxic je asi mission impossible. Všetci hlásia prázdne sklady a ani u nás tomu nie je inak. Naskladnenie v nedohľadne. Recepty na domácu dezinfekciu nájdete - zdroj na konci článku. Inak dodržujte tieto zásady:

  • dezinfekcia musí mať obsahovo 70% etanolu/alkoholu, aby bola skutočne účinná na posilnenie virucídneho účinku pridajte pár kvapiek éterického oleja (tea tree, šalvia, citrón, levanduľa, klinček, mäta) ·pozor, samotné éterické oleje alebo ich zmesi sú proti vírusom neúčinné!
  • dezinfikujte predmety, ktoré používate najčastejšie, typicky: madlá, úchytky, kľučky na dverách, pracovné plochy v kuchyni, mobilné telefóny, vypínače, tlačidlá, klávesnice, ovládače
  • dbajte o čistotu kúpeľní a toaliet, účinné prostriedky nájdete aj na zdroj konci článku 
  • zdroj   https://www.wereco.store/

TAED – tetraacetylethylendiamin, aktivátor perkarbonátu sódneho

Pripomíname, že je povinnosť nosiť rúška všade, okrem domácnosti.

Kto potrebuje rúško, je možné si ho vyzdvihnúť na Obecnom úrade v čase od 8.00 – 11.00 hod. Občania, ktorí nemôžu prísť na obecný úrad osobne, môžu zavolať a rúško im bude doručené domov.

 

   

Strana 11 z 42