Deň Matiek

Dovoľte, aby som sa vám prihovoril prostredníctvom obecného rozhlasu, nakoľko nám život priniesol udalosti, s ktorými sa musíme vyrovnať a nie je možné sa stretnúť osobne. Preto by som sa vám chcel prihovoriť a uistiť vás, že ani v týchto časoch na vás nezabúdame milé mamy a staré mamy.

Deň matiek možno právom označiť za prvý sviatok pre každého syna, dcéru, vnúčatá i tie najmenšie pravnúčatá. Nie je to náhoda, že tento významný deň je zaradený do najkrajšieho mesiaca v roku. Májový mesiac viac ako iný evokuje mýtus lásky. Možno z lásky, možno z potešenia, možno z túžby po niečom krásnom vzniká nový život – dieťa. Je vítané, očakávané i neočakávané. Klope na ženské srdce samo, oslovuje ho a dôveruje mame. Matka je jediná, ktorá pri svojom dieťati stojí keď zablúdi, jediná ktorá verí, keď ho všetci odsudzujú a jediná, ktorá ho miluje, keď ho všetci nenávidia.

Všetky ste pre nás požehnaním.

V mene vašich synov, dcér a vnúčat vám chcem z celého srdca poďakovať za to, že ste prijali svoje materstvo ako skutočný zmysel života. Že ste násobili svoju lásku počtom svojich detí. Že ste sa stali pre ne oporou, útočiskom, istotou, nehou.

A to je nádherný kolobeh, keď sa potom raz dospelé dieťa pre svoju mamu unavenú rokmi odrazu samé stane oporou a útočiskom. Mnohé to už poznáte. A mnohé ešte len zažívate čas, keď vám dieťa rastie pred očami. Ale všetky ste poznali tajomstvo života, ktoré ste odovzdali ďalej. Stali ste sa pre svoje deti anjelom s druhým krídlom, aby ste ich naučili lietať.

Práve Deň matiek je tu na to, aby nám vami rozdanú lásku pripomenul. Aby nám pripomenul, že vy ste tie, ktoré vždy myslia najprv na iných, až potom na seba. Vy ste tie, ktoré bez veľkých slov odovzdávajú pokoleniam posolstvo bezpodmienečnej lásky.

Možno sa mnohé matky na svoje veľké a dospelé deti dívajú z diaľav iného sveta... Nuž, spomeňme si aj na ne, hoci odišli do večnosti. Ich lásku budeme navždy cítiť vo svojom srdci.

Prajem Vám, aby ste zo svojich detí a zo svojich vnúčat mali vždy radosť.  Ak sa vo vašich očiach niekedy kvôli nim objavia slzy, nech sú to len slzy šťastia. V mene Vašich detí Vám ďakujem za každé milé slovo, bozk, úsmev, povzbudenie, ale aj pokarhanie, lebo aj to treba k životu, aby človek nezablúdil. Buďte nám zdravé, krásne a milé a buďte s nami ešte dlhé roky.

Starosta obce Hertník