Dezinfekcia

AKO SA ÚČINNE CHRÁNIŤ (a zároveň si zachovať netoxickú domácnosť)

PRANIE

Základom netoxickej domácnosti je pranie prádla. V tomto smere sa v podstate nič nemení, takže pripomenieme zásady správneho netoxického prania: používajte perkarbonát sodný, je ekologický, efektívne odstraňuje škvrny, pri praní pôsobí dezinfekčne nasypte 1-2 PL do bubna pračky  pri každom praní, spolu s pracím práškom (perkarbonát nenahradzuje prací prášok, nepoužívajte ho na pranie samostatne) všetko, čo môžete, perte na 60°C; takto môžete prať aj džínsy, čistú bavlnu, aj zmesové materiály, vysoká teplota pri praní pomáha likvidovať vírusy a baktérie už sama o sebe. Bavlnené rúška, uteráky, utierky, vreckovky perte na 95°C, rúška na tvár po každom použití vyvarte, postačí 4-5 min. ak už máte chúlostivejšie materiály, typicky hodváb, ľan, rôzne funkčné materály pri športovom oblečení, perte na 40°C a okrem perkarbonátu pridajte 1-2 čajové lyžičky TAED. Je to aktivátor perkarbonátu, a je nutné ho pridať pri teplotách nižších ako 60°C. Miesto aviváže použite roztok kyseliny citrónovej alebo ocot.

DEZINFEKCIA

Zohnať v súčasnosti v obchode dezinfekciu a ešte k tomu non-toxic je asi mission impossible. Všetci hlásia prázdne sklady a ani u nás tomu nie je inak. Naskladnenie v nedohľadne. Recepty na domácu dezinfekciu nájdete - zdroj na konci článku. Inak dodržujte tieto zásady:

• dezinfekcia musí mať obsahovo 70% etanolu/alkoholu, aby bola skutočne účinná na posilnenie virucídneho účinku pridajte pár kvapiek éterického oleja (tea tree, šalvia, citrón, levanduľa, klinček, mäta) ·pozor, samotné éterické oleje alebo ich zmesi sú proti vírusom neúčinné!
  • dezinfikujte predmety, ktoré používate najčastejšie, typicky: madlá, úchytky, kľučky na dverách, pracovné plochy v kuchyni, mobilné telefóny, vypínače, tlačidlá, klávesnice, ovládače
  • dbajte o čistotu kúpeľní a toaliet, účinné prostriedky nájdete aj na zdroj konci článku
  • zdroj   https://www.wereco.store/

TAED – tetraacetylethylendiamin, aktivátor perkarbonátu sódneho

Pripomíname, že je povinnosť nosiť rúška všade, okrem domácnosti.

Kto potrebuje rúško, je možné si ho vyzdvihnúť na Obecnom úrade v čase od 8.00 – 11.00 hod. Občania, ktorí nemôžu prísť na obecný úrad osobne, môžu zavolať a rúško im bude doručené domov.