Koronavírus info

1.Ako sa koronavírus prenáša?

Vírus sa prenáša najmä z človeka na človeka. Šíri sa v prvom rade prostredníctvom kvapôčok, ktoré chorý vykašliava alebo vykýchne.Vírus si možno z infikovaných povrchov do tela zaniesť aj dotykom v oblasti očí, nosa a úst.Vírus vedci objavili aj v moči a stolici nakazených, no nie je jasné, nakoľko efektívna je táto cesta prenosu.
Mimo ľudského tela však vírus dokáže prežiť aj niekoľko hodín.

2. Ako sa môžeme chrániť pred koronavírusom?
Najúčinnejšou prevenciou Covid-19 je častá a dôsledná hygiena rúk. Zbytočne sa nedotýkajte tváre, najmä takzvanej T - zóny.

Snažte sa podporovať svoju obranyschopnosť zvýšeným prísunom ovocia a zeleniny, ako aj dostatkom pohybu. Nepite alkohol a nefajčite!

Neriskujte! Sledujte cestovné odporúčania a dodržiavajte pokyny zdravotníkov. Vyhýbajte sa ľudnatým miestam.

-     Od ľudí dodržiavajte odstup najmenej jeden až dva metre. Čas strávený v ich spoločnosti znížte na nevyhnutné minimum.

• -     Dôsledne si umývajte ruky, používajte vodu a mydlo. Nezabúdajte na hygienu pred jedením alebo prípravou jedla, po návšteve toalety a návrate domov.
  • -     Ak nemáte možnosť umyť si ruky, použite dezinfekčný gél na báze alkoholu (obsah 60 až 90 %). Umývanie uprednostnite pred gélmi vždy, keď je to možné.
  • -     Kašlite a kýchajte do jednorazových vreckoviek, ktoré okamžite zahodíte do uzavretého kontajnera alebo spáľte.
  • -     Povrchy dotykových zariadení si čistite aj niekoľkokrát denne. Čistiť by sa mali aj povrchy, ktorých sa dotýka väčšie množstvo ľudí, ako sú kľučky.
  • -     Často nárazovo vetrajte.
  • -     Pokiaľ je to možné, snažte sa obmedziť návštevy lekárskych ambulancií na nevyhnutné minimum. Lieky na chronické ochorenia si od svojho ošetrujúceho lekára vyžiadajte telefonicky a vďaka elektronickej službe e-Recept si ich budete môcť vybrať v ktorejkoľvek lekárni. Toto opatrenie je obzvlášť dôležité pre starších a chronicky chorých ľudí.
  • -     Ak ste nedávno navštívili oblasť s výskytom vírusu alebo prišli do kontaktu s ľuďmi, ktorí boli v rizikových oblastiach, môžete sa počas inkubačnej lehoty dobrovoľne izolovať aj bez akýchkoľvek príznakov.
  • -     Neodporúča sa cestovať, zvážte, či je to nutné. Ak musíte vycestovať, poraďte sa s lekárom či s odborníkom na informačnej linke úradu verejného zdravotníctva.
  • -     S chorými nikdy nepoužívajte osobné premety, ako sú riady, uteráky alebo posteľná bielizeň. Perte dôsledne a na vyšších teplotách. Používajte rukavice a ochranné respirátory resp. rúška.

Obec HERTNÍK v zastúpení starostom Ing. Jozefom Semanekom

-          Žiada všetkých občanov, ktorí sa vrátili zo zahraničia – z akejkoľvek krajiny, aby svoj príchod do obce nahlásili e-mailom na adrese Táto emailová adresa je chránená pred spambotmi, aby ste ju videli, povolte JavaScript alebo telefonicky na +421 911 474 945

-          Žiada všetkých občanov, ktorí sa vrátili zo zahraničia, aby dodržiavali nariadenia Úradu verejného zdravotníctva SR a po príchode zostali v karanténe po dobu 14 dní – čo znamená, že nesmú vychádzať z domu !!!

Prosím Vás o dodržiavanie týchto náležitosti ,lebo len s Božou pomocou a dôsledným dodržiavaním týchto opatrení dokážeme zvládnuť následky tejto zložitej situácie na Slovensku.

Starosta obce Ing. Semanek Jozef