Jelenec - Gýmeš

Občianske združenie FORGACH de GHYMES so sídlom v Trenčíne vyvíja aktivity smerujúcek odhaľovaniu, obnovovaniu a prezentovaniu pamiatok rôzneho druhu vo vzťahu k šľachtickému rodu Forgáchovcov. Dňa 19. marca 2011 bola v jeleneckom kaštieli pokrstená kniha o tomto rode. Kniha bola pokrstená forgáchovskou zemou z ich bývalých majetkov. Tohto aktu sa zúčastnil aj starosta Obce Hertník, ktorý doniesol so sebou hrsť hertníckej zeme.

Občianske združenie oživilo v roku 2009 starodávnu tradíciu púti na sviatok sv. Ignáca, ktorá sa koná na hrade Gýmeš, najstaršom rodovom sídle nad obcou Jelenec. Tejto púte sa dňa 30.07.2011v doobedňajších hodinách zúčastnili aj členovia ženskej a mužskej speváckej skupiny z Hertníka. V priestoroch hradu bola miestnym duchovným odslúžená svätá omša v troch jazykoch (slovenskom, maďarskom a nemeckom). Pekné počasie umožnilo zúčastneným vidieť z hradu široké okolie. V priestoroch hradu vystúpil aj dobový šermiarsky spolok. V poobedňajších hodinách vystúpili na nádvorí kaštieľa v Jelenci v programe folklórne skupiny z obcí, ktoré spája Forgáchovská história. S pozitívnym ohlasom sa prezentovali aj naši folklóristi. Oslavy boli ukončené v kaštieli večerným komorným koncertom dobovej hudby.